Lawenda_4
kawon-008
Lawenda_3

Lawenda –roślina z rodziny Jasnotowatych(Lamiaceae). Miododajna bylina pochodząca z terenów Morza Śródziemnego. W Polsce rośnie głównie na plantacjach, w ogrodach i balkonach.

Czy wiecie, że:  nazwa pochodzi z łacińskiego lavo, lavare - myć, kąpać się. Wąchanie lawendy uspokajało, chroniło przed zarazą i szkodnikami. Poduszka wypełniona lawendą zapewniała dobre, prorocze sny, a mikstura z jej dodatkiem „zmiękczała” serca ukochanych.

Nazwa, nazwa ludowa, zwyczajowa: lawenda wonna, bławatka, czyszczecz, lawenda, nard.

Angielska: Lavander flower  Francuska: LavandeNiemiecka Lavendelbluten:, Rosyjska: Lavanda

Surowiec zielarski: Kwiat lawendy - Flos Lavandulae, Przetwór: olejek lawendowy - Oleum Lavandulae.

Skład chemiczny: olejek eteryczny ( octan linalolu, kamforę, β-ocymen, 1,8-cineol) oraz garbniki, triterpeny(kwas ursolowy), kumaryny, fitosterole, antocyjany i związki mineralne.

Zastosowanie: Działanie przeciwskurczowe na mięsnie gładkie, uspokajające i antyseptyczne. W dolegliwościach pokarmowych poprawia trawienie, działa wiatropędnie i bakteriobójczo. Działa przeciwbólowo(obniża wrażliwość nerwów czuciowych), łagodzi podrażnienia i oparzenia. Stosowana na owrzodzenia, doskonale sprawdza się przy bólach reumatycznych i mięśniowych. Pomocna przy katarze(zmniejsza przekrwienia błony śluzowej), do płukanie gardła (działanie przeciwbakteryjne) oraz  jako dodatek do kąpieli(rozluźnia). Lawenda łagodzi stany niepokoju, trudności w zasypianiu, zmniejsza nadpobudliwość w okresie menopauzy. Często wykorzystywana w aromaterapii, kosmetyce jako odświeżający składnik zapachowy. Odstrasza mole, komary, a w lasach tropikalnych moskity.