LIPA

Lipa– rodzaj długowiecznych drzew należący do rodziny lipowatych (Tiliaceae).

Czy wiecie, że: uważana jest za symbol pokoju, szczęścia, miłości, długowieczności i nadziei. Sadzona często wokół chat, domów, a także w parkach.  Drewno z drzewa lipowego jest lekkie,  miękkie, a zarazem bardzo trwałe i nadaje się do wyrobu mebli, naczyń, instrumentów. Jest dobrym surowcem na rzeźby – często określane jako święte, gdyż wykonywane są z niego figurki świętych i kapliczki.

Nazwa, nazwa ludowa,zwyczajowa: Lipa drobnolistna, Lipa szerokolistna, Lipa małolistna, lipa wielkolistna,

Angielska: Small-leaved Linden/Large-leaved Linden Francuska: Tilleul a petites feuilles/ Tilleul de Hollande;  Niemiecka: Winter-Linde i Sommer-Linde, Rosyjska: Lipa miełkolistnaja i Lipa krupnolistnaja.

Surowiec zielarski:kwiatostan lipy(Inflorescentia Tiliae)

Skład chemiczny: flawonoidy, olejek eteryczny, triterpeny, związki śluzowe, sole mineralne.

Zastosowanie: Napar z kwiatów lipy stosuje się przede wszystkim w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych: w anginie, grypie, przy zapaleniu gardła i oskrzeli jako środek napotny. Lipa stosowana również jako środek moczopędny, uspokajający i poprawiający apetyt. Działa wspomagająco przy nadciśnieniu i migrenach. Pomocniczo przy bezsenności.  Napar z kwiatów lipy działa napotnie i przeciwgorączkowo, moczopędnie, sokopędnie oraz przeciwskurczowo, delikatnie łagodzi kaszel.