horsetail-1230482_1920

Skrzyp polny(Equisetum arvense) wieloletnia roślina z rodziny skrzypowatych(Equisetaceae). Rośnie na podłożu kwaśnym na polach, łąkach, przydrożach, ugorach i rowach.

 

Czy wiecie, że: Skrzyp odmładza i wygładza zmarszczki. Suszonych pędów skrzypu używano do polerowania metalu i czyszczenia naczyń cynowych. Dobroczynny dla człowieka, skrzyp jest niebezpieczny dla krów i koni.

Nazwa, nazwa ludowa, zwyczajowa: jodełka, jedlinka, krzemionka, chwoszczka, chwoszczajka, przesślica, strzępeczka, skrzyp kartoflowy, koni ogon, koński ogon, koński ogon polny, świńskie orzechy, sosnka, kostka,  koszka,

Angielska: Common horsetail, am. Field horsetail;  Francuska:  Prêle des champsNiemiecka: Acker-Schachtelhalm, Zinnkraut:, Rosyjska: Chwoszcz Polewoj,

Surowiec zielarski: ziele skrzypu- pędy letnie płonne(Herba Equiseti)

Skład chemiczny: flawonoidy(luteoliny, apigeniny, kwercetyny i kemferolu), kwasy fenolowe(kawowo-winowy, chloro genowy, protokatechowy), minerały(rozpuszczalne związki krzemu, sole potasu, magnezu i glinu)

Zastosowanie: ma właściwości  przeciwzapalne i moczopędne, zapobiega tworzeniu się kamieni w układzie moczowym. Pobudza przemianę materii, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, działa delikatnie krwiotwórczo. Zalecany w stanach pooperacyjnych, korzystnie wpływa na błony śluzowe i działa profilaktycznie w miażdżycy tętnic. Skrzyp dostarcza organizmowi krzemu i potasu, działa pobudzająco na tkankę łączną(kolagen), może być stosowany przy reumatyzmie. Polecany osobom starszym, cierpiącym na niedobór mikroelementów, skutecznie powstrzymuje siwienie włosów, wzmacnia kruche paznokcie i włosy oraz zwiększa odporność na grzybice i zakażenia bakteryjne.
Zalecany jest na nieżyty oskrzeli i suchy męczący kaszel. Zewnętrznie odwary ze skrzypu stosuje się do płukania jamy ustnej, w postaci okładów przy chorobach skóry, na trudno gojące się rany, owrzodzenia, stłuczenia, do mycia włosów przy łupieżu i ich wypadaniu oraz  kąpieli stóp w celu likwidacji nadmiernego pocenia się.  Napar może być stosowany do mycia zmęczonej cery, jako dodatek do kąpieli ujędrniających(antycellulitowych) oraz do oczyszczania skóry skłonnej do trądziku. Przy dłuższej kuracji należy podawać jednocześnie witaminę B¹. gdyż skrzyp zmniejsza jej stężenie w organizmie.

Przeciwwskazania: Niedrożność dróg moczowych. Nie zaleca się stosowania w obrzękach spowodowanych niewydolnością serca lub nerek.