Przepisy na zdrowe potrawy i leki z „babcinej apteki” były tematem wielopokoleniowego spotkania kobiet, jakie odbyło się w Nadleśnictwie Piaski. Od lat wiadomo bowiem, że niektóre z ziół mają szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, medycynie, jak i w przemyśle kosmetycznym. Wspólne biesiadowanie stało się też doskonałym sposobem na integrację i wymianę doświadczeń.
Celem realizowanego projektu było rozbudzenie świadomości mieszkańców gminy Gostyń w zakresie wykorzystania naturalnych zasobów środowiska, w tym roślin leczniczych zwanych ziołami. Z kolei głównym impulsem do zorganizowania spotkania była integracja. – Dzisiaj wszystkie uczestniczki, bez względu na wiek, wykształcenie czy miejsce zamieszkania wspólnie, w sympatycznej atmosferze spędzamy czas – podsumowuje Ewa Dzierzgowska, sołtys wsi Daleszyn. – Każda z kobiet ma inne doświadczenia życiowe i nie raz ze wzgledu na różnicę wieku nie potrafią ze sobą rozmawiać. Dzięki naszemu projektowi pokazujemy, że wspólny temat do rozmowy jakim są dla nas zioła, może połączyć bez względu na wiek – dodaje Emilia Michalska ze stowarzyszenia „Jestem”. Projekt był realizowany w ramach Programu Grantow Sołeckich.
Ponad 30 kobiet w różnym wieku wzięło udział w pikniku, który poprzedziła prelekcja na temat roli ziół w kuchni domowej i apteczce na przestrzeni wieków. Inicjatorkami spotkania były panie z Rady Sołeckiej Daleszyna, mieszkanki tej miejscowości, a także członkinie Gostyńskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „Jestem”. Integracyjna biesiada odbyła się na terenie Nadleśnictwa Piaski, a sam program był dość napięty. – Wspólny piknik poprzedził wykład prowadzony przez Bernadetę Staszkiewicz z firmy Kawon, na którym można było np. dowiedzieć się, jakie właściwości lecznicze posiadają najróżniejsze herbaty ziołowe. Następnie w asyście leśniczego Jerzego Różańskiego zwiedziłyśmy miejscowe arboretum. Odbyły się również zajęcia relaksacyjne na świeżym powietrzu – wylicza Aniela Michalska, prezes stowarzyszenia „Jestem”. – Piknik zakończył się wspólną biesiadą przy muzyce i ognisku – dodaje.
Celem realizowanego projektu było rozbudzenie świadomości mieszkańców gminy Gostyń w zakresie wykorzystania naturalnych zasobów środowiska, w tym roślin leczniczych zwanych ziołami. Z kolei głównym impulsem do zorganizowania spotkania była integracja. – Dzisiaj wszystkie uczestniczki, bez względu na wiek, wykształcenie czy miejsce zamieszkania wspólnie, w sympatycznej atmosferze spędzają czas – podsumowuje Ewa Dzierzgowska, sołtys wsi Daleszyn. – Każda z kobiet ma inne doświadczenia życiowe i nieraz ze względu na różnicę wieku nie potrafią ze sobą rozmawiać. Dzięki naszemu projektowi pokazujemy, że wspólny temat do rozmowy, jakim są dla nas zioła, może połączyć bez względu na wiek – dodaje Aniela Michalska ze stowarzyszenia „Jestem”. Projekt był realizowany w ramach Programu Grantów Sołeckich
http://gostyn24.pl/Biesiadowaly_przy_ziolach_-_zdjecia,23501.html