RUMIANEK

Rumianek pospolity - należy do najstarszych roślin leczniczych. Ojczyzną jego jest południowo-wschodnia Europa i północno-zachodnia Azja. Rośnie na miedzach, ugorach i nieużytkach.

Czy wiecie, że: Starożytni Egipcjanie ze względu na chłodzące i obniżające gorączkę właściwości uważali Rumianek za kwiat boga słońca. W wielu kulturach wykorzystywano go w dolegliwościach kobiecych.

Rumianek pospolityChamomilla recutita syn. Matricaria chamomilla gatunek rośliny jednorocznej z rodziny astrowatych(Asteraceae=Compositae)

Nazwa, nazwa ludowa, zwyczajowa –kamelka, maruna, marunka, rumień, rumianek polny, rumianek prawdziwy, remionk,

Angielska: Wild Chamomile: Francuska: Camomille ordinare Niemiecka: Echte Kamille, Rosyjska: Romaszka aptecznaja

Surowiec zielarski: koszyczek rumianku – Anthodium Chamomillae olejek rumiankowy – Oleum Chamomillae(Azulan)

Skład chemiczny: Zawiera olejek eteryczny w którego skład wchodzi chamazulen, α-bisabolol, spiroeter. flawonoidy, związki kumarynowe, związki śluzowe.

Zastosowanie: Najczęściej jest stosowany doustnie jako środek przeciwzapalny, przeciwalergiczny i  przeciwskurczowy układu pokarmowego. Stosowany wewnętrznie w nieżycie jelit i żołądka, reguluje pracę jelit, pomaga w łagodzeniu kolki u niemowląt, rozładowywuje gazy. Zewnętrznie stosuje się rumianek na owrzodzenia skóry, hemoroidy, rumień, oparzenia słoneczne i termiczne. Rumianek wpływa korzystnie na poprawę apetytu oraz przyspiesza trawienie, obniża gorączkę i może być podawana w czasie grypy, przeziębienia, bólu gardła i kaszlu. Rumianek jako środek przeciwbólowy, może być stosowany na bóle głowy, migreny, bóle zęba, bóle ucha, bóle mięśni podczas grypy, nerwobóle, bóle reumatyczne. Herbatka rumiankowa służy również do przemywania oczu, natomiast nasiadówki rumiankowe łagodzą hemoroidy i zapalenia pęcherza moczowego.